V posledním čísle Zvonice byl uveřejněn názor p. Aleše Březiny, neformálního občana Jíloviště. Pan Březina v tomto článku mimo jiné vyjádřil názor, že by zastupitelé obce měli uvažovat o přesunu fotbalového hřiště z centra obce (byť obec žádné centrum nemá, jak v článku uvádí). Dále p. Březina vyjádřil obavu, aby Jíloviště neskončilo jako Drnovice, když vidí, jak je hřiště zvelebováno. Konečně pan Březina vybízí zastupitele, aby se zamysleli nad koncepcí výstavby v obci, neboť žádnou nemají. Jelikož se tyto úvahy bezprostředně dotýkají TJ Jíloviště, rozhodli jsme se k nim vyjádřit formou tohoto prohlášení.
Za prvé. Občanské sdružení TJ Jíloviště se velmi podivuje nad tím, že p. Březina, ač právník, zcela ignoruje realitu vlastnických a užívacích vztahů k nemovitostem tvořícím současný fotbalový stadion. Dlužno tedy připomenout, že kabiny TJ, jakož i pozemek pod kabinami, jsou ve vlastnictví TJ, nikoliv obce. K pozemku, na kterém se nachází hřiště, pak má TJ platnou nájemní smlouvu. Jakékoliv úvahy o přesunu hřiště by tak musely být primárně diskutovány se zástupci TJ, nejen mezi zastupiteli obce. Pan Březina jistě namítne, že nechtěl nikomu zasahovat do jeho práv, že šlo pouze o úvahu. Ani jemu by se však určitě nelíbilo, kdyby někdo napsal do Zvonice pouze názor, že by zastupitelstvo mělo uvažovat o přesunu jeho domu někam za vesnici. Stejně tak by se určitě nelíbilo například hasičům, kdyby někdo vybízel zastupitele obce, aby přesunuli hasičskou zbrojnici na Močidla nebo kamkoliv jinam.
Za druhé. Úvaha o přesunu hřiště na okraj vesnice je z hlediska finančních možností obce naprosto utopická. Přeloženo do řeči čísel znamená samotné přesunutí fotbalového stadionu investici ve výši cca 20 mil. Kč. K tomu je třeba přičíst náklad na vrácení dotace ve výši cca 10 mil. Kč (TJ by totiž nemohlo dodržet tzv. podmínku udržitelnosti). Aby nebylo přesunutí hřiště samoúčelné, je třeba přičíst rovněž investici ve výši cca 25 mil. Kč na zbudování centra obce na místě stávajícího hřiště. Oproti tomu stojí finanční možnosti obce, které dovolují uvolnit do investic v průměru 2 mil. Kč ročně.
Za třetí. Srovnání s osudem fotbalu v Drnovicích považujeme za projev velké neúcty k práci všech členů TJ. Fotbal na Jílovišti a jeho zázemí je budováno od roku 1975 a stojí za ním spousta práce, volného času a samozřejmě i finančních prostředků členů TJ. Nikdy jsme přitom nepostupovali megalomansky - nekupovali jsme bez rozmyslu vyšší soutěže, ani neangažovali drahé hráče, kteří se živí pouze fotbalem. Naopak jsme vždy postupovali koncepčně. Moderní éra fotbalu na Jílovišti se datuje od roku 2000 a od té doby se úroveň fotbalu, byť malými krůčky, stále zlepšuje a počet jeho fanoušků zvyšuje. Jako v jakémkoliv jiném sportu i ve fotbale platí, že cílem je sportovní kvalitu zvyšovat a dosahovat úspěchů, ne naopak.
Za čtvrté. Koncepce výstavby obce se řídí územním plánem. Jeho nová podoba je na Jílovišti v poslední fázi schvalovacího procesu, když v referendu bylo rozhodnuto o poslední, nedořešené změně návrhu územního plánu, a to tak, že jí občané zamítli. Nový územní plán bude platit řadu dalších let. Současní zastupitelé občanům předložili rovněž návrh nové centrální zóny, který vznikl za součinnosti zástupců TJ a předpokládal mimo jiné vznik nového náměstí při respektování nové podoby územního plánu a současné situace vlastnických vztahů. Návrh centrální zóny byl výsledkem několika měsíční práce všech zúčastněných, a proto za krátké prostudování jistě stojí (byť ani na jeho realizaci zřejmě ještě dlouho dobu nebude mít obec peníze).
TJ Jíloviště